Kanał Kopernika

Frombork jest miastem nad Zalewem Wiślanym, który to jest zbiornikiem słonej wody, oddzielony jest od Morza bałtyckiego Mierzeją Wiślaną. W czternastym wieku z powodu braku bieżącej wody przekopano tutaj prawie pięciokilometrowy kanał, biegnący po części przez Frombork. Kanał dostarczał bieżącą wodę ale poza tym wspomagał miejski młyn. Wydawałoby się prosty kanał wykopany w dawnych latach, a jednak spełniał swoją funkcję przez długie lata. Kanał ten współcześnie nazywany jest Kanałem Kopernika, dawniej nosił nazwę Małej Baudy i wiele osób o niego pyta, tak jak pytają na przykład o Festiwal Muzyki Organowej w tym mieście. Próbowano kanał uruchomić w czterdziestym piątym roku, jednak bezskutecznie.

W obszarze Fromborka Kanał jest zasypany, jedynie pomiędzy wieżą wodociągu i portem jest nakryty pomostem. Dlaczego kanał nosi nazwę od Mikołaja Kopernika? Otóż istnieje przekonanie, że Kopernik budował lub projektował ten kanał, tradycja przypisywania tej nazwy stała się z czasem prawdą oczywistą. O tym, że Mikołaj Kopernik był geniuszem astronomii nie trzeba nikomu przypominać, jednak mało kto wie, że we Fromborku przypisuje mu się wiele innych działalności nie związanych z astronomią, a związaną z budową wielu wodociągów na Warmii i Pomorzu. Przeróżne badania pokazują, że Kopernik nie miał nic wspólnego z budową kanału i wodociągów, jednak kwestie te pozostawione są ot tak współcześnie i nikt się z nimi nie spiera.

Wiele miast żyje legendami, wiele osób chce i wierzy w legendy i choć z prawdą mają one często niewiele wspólnego trwają, żyją i interesują. Tak też jest z legendą o „wodociągowej i kanalizacyjnej” działalności Kopernika. Faktem jest, że kanał taki istnieje we Fromborku i niegdyś odgrywał bardzo ważną rolę w życiu mieszkańców.