Katedra i zamek we Fromborku

Katedra we Fromborku jest jednym z ważniejszych miejsc, które trzeba zobaczyć będąc w tym mieście. Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny jest jedną z największych w Europie budowli sakralnych. Katedra ta powstała w po tysiąc trzysta trzydziestym roku, a do jej powstania przyczynili się biskupi warmińscy. Budowla nabierała różnych kształtów a jej ostateczny wygląd zawdzięczamy Liphardusowi de Daddeln, to on zakończył prace nad cudowną katedrą.

Katedra ta w następnych latach była rozbudowywana, dobudowano w niej kaplicę oraz sugestywnie powstawało szesnaście ołtarzy bocznych. Elementy wystroju wnętrza zachwycają do dziś, barokowe wyposażenie robi wielkie wrażenie. Katedra podobnie jak zamek, odgrywa wielkie znaczenie w Fromborku między innymi dlatego, że z zewnątrz zachowała pierwotną gotycką formę.

Największą wartość w Katedrze mają gotyckie detale, takie detale zawsze są niesamowite biorąc pod uwagę to, że zachowały się przez tyle lat. Na uwagę zasługuje portal z postaciami biblijnymi, lwami i bazyliszkami. Z historii wiadomo, że katedra nigdy w przeszłości nie była zburzona i przetrwała bez uszczerbku cały okres reformacji.

Dla turystów bardzo ważne jest to, że we wnętrzu Katedry pochowano Mikołaja Kopernika tak bardzo cenionego przez pokolenia; we Fromborku istnieje nawet kanał jego imienia. W katedrze wystawianych jest wiele interesujących wystaw w tematyce historycznej lub z życia miasta, ponadto ekspozycje czasowe przyciągają wielu zaciekawionych kartografią, ikonografią miast i tym podobnych. Katedra ma obecnie charakter wystawienniczy można w niej obejrzeć wiele księgozbiorów warmińskich i oficyn wydawniczych.