Miasto Mikołaja Kopernika

Mikołaj Kopernik był jednym z nielicznych, którzy doczekali się tak wielu publikacji i własnych portretów. Ciekawe jest to, że tak naprawdę jego biografia nie jest tak do końca poznana i nie wiadomo jak rzeczywiście wyglądał nasz wielki astronom. Jedno było jest i będzie pewne, Mikołaj Kopernik był wielkim astronomem i niesłychanie cenionym człowiekiem. Na Wzgórzu Katedralnym we Fromborku powstało Muzeum Mikołaja Kopernika, Frombork był jego ukochanym miastem. Przeprowadził się tutaj w tysiąc pięćset dziesiątym roku i wówczas pełnił funkcję kanonika, nie rezygnując ze swoich obserwacji astronomicznych.

To właśnie we Fromborku napisał swoje główne dzieło. Pracując we Fromborku posługiwał się skromnymi instrumentami, należały do nich kwadrant słoneczny, sfera armilarna i triguetrum. Sześć lat po tym jak zamieszkał we Fromborku pracował jako administrator dóbr kapitularnych, oprócz astronomii interesowały go także zagadnienia ekonomiczne. Zainteresowania te zaowocowały projektem reformy monetarnej.

Mikołaj Kopernik we Fromborku mieszkał w warowni w narożniku dziedzińca, miejsce to do dziś nosi jego imię. Jego życiorys zawodowy w tym mieście jest bardzo barwny, urzędował tutaj przez wiele lat na różnych funkcjach. Pozostawił po sobie wiele miejsc, które dziś są chętnie odwiedzane przez turystów, z zaciekawieniem i uwielbieniem jak na przykład obserwatorium. Istnieje kilka legend i opowieści o życiu i zasługach Mikołaja Kopernika, w niektórych jest dużo prawdy, inne jak wykazują badania, nie mają nic wspólnego z rzeczywistością.

Jedno jest pewne, Mikołaj Kopernik znacząco wpisał się w historię Fromborka i bardzo lubił to miasto. Współcześni turyści mogą w pełni podzielić to uwielbienie, gdyż miasto to jest bardzo pięknym, malowniczym i ciekawym miejscem, nie sposób jest przejechać przez nie obojętnie.